• E-Posta Adresimiz
    bilgi@ankaramuhasebem.com
  • Telefon Numaramız
    0542 401 26 67
Şahıs Şirketi Kuruluşu

Şahıs Şirketi Kuruluşu


İş hayatında aktif bir şekilde rol almak isteyen kişiler kendi şirketlerine sahip olma hayalini hayata geçirmek adına kuruluş işlemlerine başlarlar. Şahıs şirketi kuruluşu hiç de zor bir işlem değildir. Artık internet üzerinden dahi tüm işlemler gerçekleşebilir. Böylesine önemli bir işlem için online başvuruya güvenmeyen kişiler vergi dairelerine başvurabilirler. Beş aşamadan oluşan bir süreçtir.


İş Yeri Adresinin Belirlenmesi


Şirketinizin kurulabilmesi için resmi bir adres göstermeniz şarttır. Resmi kurumların ya da müşterilerinizin sizlerle iletişime geçebileceği adreslerin olması mecbur tutulur. Kiralayacağınız ofisler ya da dükkânlar şirket kurulumunun ilk aşamasını oluşturur. Dilerseniz sanal ofis ya da home ofis gibi sistemler de yeterli olacaktır.


Mali Müşavirlere Vekâletname Verilmesi


Şirketlerin kurulum aşamasında mecburi tutulmayan bir aşamaya sıra geldi. Genellikle kurulum aşamasında bir hata yapması sebebiyle bunun olumsuz sonuçları ile karşılaşmak istemeyen kişiler mali müşavirler ile görüşerek onlara vekâletname verirler. Sonrasında şirketin kurulum işlemleri bu kişi tarafından yönetilecektir. İsteyen kişiler müşavirlerin yapacağı işi kendileri yapmayı da deneyebilirler.


Vergi Dairesine Başvuruların Yapılması


Şirket kurulumu için çok özel belgeler talep edilmez. Rahatlıkla elde edebileceğiniz kimlik fotokopisi ya da ikametgâh adresini gösteren belgeler ile başvurular yapılabilir. Başvuru aşamasında vergi dairesine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz e-devlet üzerinden de başvurunuzu yapma şansınız olur. İnteraktif Vergi Dairesi kaydınızı oluşturarak başvurunuzu yapabilirsiniz.


Adres Kontrolünün Yapılması


Gerekli belgeler ile başvuruların yapılmasının ardından inceleme süreci başlar. Şahıs şirketi kuruluşu içerisindeki en gergin anlar bu anlar olacaktır. Verilen adreslere gelen yetkililer adresteki mekânın kurulan şirkete uygun olup olmadığını denetler. Gerçekten bir adresin olması yeterli değildir. İç tasarımının da kusursuz olması istenmektedir.


Başvuruların Olumlu Sonuçlanması ve Resmi Kurulum Aşaması


Kısa sürede tamamlanabilen şahıs şirketi kuruluşu vergi dairesi yetkililerinin yaptığı denetlemelerin ardından sonlanacaktır. Eğer herhangi bir kusur görülmezse veri dairesi tarafından şirketin kurulumuna izin verilir. Vergi levhaları ve vergi numaraları şirketlere teslim edilecektir. Bu aşamadan sonra fatura basma ve satış yapma hakkı elde edilir. Şirket her geçen büyümeye başlayabilecektir. 

İlgili Başlıklar