• E-Posta Adresimiz
    bilgi@ankaramuhasebem.com
  • Telefon Numaramız
    0542 401 26 67
Limited Şirket Kuruluşu

Limited Şirket Kuruluşu


Limited şirket kuruluşu günümüzün en popüler şirket kuruluşları arasında yerini almış durumda. Bu tür bir şirketi kurmak oldukça kolay.

Her bir şirketin kendine özgü özellikleri bulunuyor. Anonim şirket, kollektif şirket, şahıs şirketi gibi çeşitli şirket türleri var. Bilinen şirket türlerinden birisi de limited şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Limited şirketi hakkında bilinmesi gereken birçok şey var. Öncelikle limited şirketi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Limited şirketi, sermayesi belli olan veya paylara bölünmüş olan bir şirkettir. En fazla 50 ortak olmak şartıyla tek ortaklı bir limited şirketi kurmak mümkün olmakta. Şirket ortakları hem tüzel hem de gerçek kişi olabiliyor. Ortaklar, şirket borçlarından sorumlu olmaz. Yalnızca taahhüt ettikleri sermaye paylarını öder.


Limited şirket kurma şartları


Limited şirket kuruluşu için pek çok şart bulunuyor. Bunlardan birisi şirketin en fazla 50 ortağa sahip olması gerektiği. Bunun yanı sıra bir diğer şart limited şirketin sermayesinin en az 10.000 TL olması gerektiği. Limited şirketi halka arz edilemez ve bir şirket sözleşmesi bulunmalıdır. Limited şirketinin en az iki organı bulunur. Bunlardan birisi genel kurul, diğeri müdürler kurulu olarak yer alıyor.


Limited şirket kurma adımları


Limited şirketi kurmak isteyen pek çok insan bulunuyor. Limited şirketi kurmak için öncelikle gerekli belgelere sahip olmak gerekiyor. Bu belgelerden kısaca bahsetmek gerekirse şirket sözleşmesi, yazılı beyan, noter belgeleri, değerlendirme raporları, adli sicil belgesi, imza beyannameleri, ödeme belgesi ve bunun gibi çeşitli belgeler gerekiyor.

Limited şirket kuruluşu için öncelikle MERSİS sistemine girerek kimlik kartı veya pasaport ile işlemlere başlanmalı ve sonrasında şirket kurma adımları uygulanmalı. Sözleşme onaylandıktan sonra imza beyanlarının hazırlanması gerekiyor. Diğer aşamalar da tamamlandıktan sonra sermayenin %0,04’ü Rekabet Kurumu Payı olarak kurumun banka hesabına yatırılması gerekiyor. Tüm aşamalar bittikten sonra şirket kurma işlemleri onaylanıyor ve şirket sahibi olunabiliyor. Eğer bu aşamaların daha kolay bir şekilde yönetilmesi isteniyor ise şirket kurma danışmanlıkları ile görüşmek gerekiyor.

İlgili Başlıklar