• E-Posta Adresimiz
    bilgi@ankaramuhasebem.com
  • Telefon Numaramız
    0542 401 26 67
Mali Müşavir Nedir?

Mali Müşavir Nedir?


Şirketlerin muhasebe bölümleri en önemli kısımlardan bir tanesidir. Hukuk düzenine uygun bir şekilde şirketlerin devamlılığı için muhasebe bölümünün kusursuz olarak çalışması gerekli olur. Muhasebe bölümü şirketlerin bütçelerine göre çok kalabalık bir yapıda olabilir. Böyle durumlarda muhasebe bölümü ile yöneticiler arasında bir köprü ihtiyacı ortaya çıkar. Mali müşavir de bu köprüyü temsil eder.

Muhasebe işlemlerinin doğru uygulanıp uygulanmadığının kontrolü, resmi dairelere mevzuata uygun belgelerin sunulması gibi işlemler mali müşavirin temel görevleri arasında yer almaktadır.


Mali Müşavir Nasıl Olunur?


Birçok kişi tarafından merak edilen mali müşavir nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra mavi müşavir nasıl olunur sorusuna geçilebilir. Geliri oldukça iyi düzeyde olabilen mali müşavirliği gerçekleştirebilmek için üniversitelerin iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, muhasebe ya da hukuk gibi bölümlerinden mezun olunması gerekir.

Devlet tarafından düzenlenen sınavlara giriş yapan ve bu sınavlarda başarılı olan kişiler serbest mali müşavir unvanını elde eder. Sınavın ardından stajlarına başlayan müşavirler staj sonrasında asıl görevlerini hayata geçirmeye başlayacaktır. Yeminli mali müşavir nedir diye merak ediyorsanız 10 sene boyunca serbest mali müşavir olarak çalışıldıktan sonra yeniden sınava girerek başarılı olan kişiler olarak bu soru cevaplanabilir.


Mali Müşavirlerin Hangi Programları Bilmesi Şart

Muhasebe bölümünde çalışan kişilerin tamamı bilgisayardaki muhasebe programlarını bilmekle yükümlüdür. Artık işlemler elektronik ortamda yapıldığından bu sistemin öğrenilmesi şarttır. Mali müşavir nedir sorusuna yanıt olarak gösterilecek kişilerin ise programları en küçük ayrıntısına kadar bilmesi gerekir.

Popüler muhasebe programlarının tamamını bilmesi ve gerektiğinde muhasebe ekibine müdahale etmesi gerekli olacaktır.


Mali Müşavirin Görevleri Neler?


·         Gelir ve giderlerin ilgili defterlere doğru kayıt edildiğini denetleme.

·         İşletmelerin beyan etmekle yükümlü olduğu Katma Değer Vergisi ya da Kurumsal Vergisi gibi vergilerle ilgili beyannameleri hazırlamak ve sunmak.

·         Belgeleri kullanarak işletmelerden denetlemeler gerçekleştirmek.

·         İşletmelerin aldıkları cezalar ya da cezalara uygulanan faizler konusunda vergi dairesi yetkilileri ile görüşmek ve anlaşmaya varmak.

·         İşletmelerin SGK ile olan ilişkisini düzenlemek.

·         Sermaye artırımı ya da bankalara sunulan bilançolarda bilirkişi olarak görev almak. 

İlgili Başlıklar