• E-Posta Adresimiz
    bilgi@ankaramuhasebem.com
  • Telefon Numaramız
    0542 401 26 67
Şahıs Şirketi Kuruluşu

Şahıs Şirketi Kuruluşu


Şahıs şirketi kuruluşu hakkında yeni şirket sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği pek çok soru bulunuyor. Bu konuda bu soruları cevaplıyor olacağız.

Pek çok girişimci yeni bir şirket kurmak için çalışmalar yapıyor. Şirket kurmanın çeşitli yolları var. Bunlardan birisi şahıs şirketi kurmaktan geçiyor. Şahıs şirketi kurmak isteyen bir kişinin bu şirket türü hakkında bilmesi gerektiği bazı şeyler bulunuyor.


Şahıs şirketi hakkında bilgi


Şirket deyince insanların aklına büyük binalar, çok çalışanı olan kurumlar gelse de günümüzde şirketler artık daha da küçüldü. Eskiye oranla şahıs şirketi oranı gittikçe artıyor. Eğer kullanıcı tek kişilik bir şirket kurmak istiyor ise veya küçük bir ekibe sahipse şahıs şirketi kurarak bu işe girişebiliyor. Şahıs şirketi kurmak, normal bir şirkete göre daha az maliyete sahip ve bazı ayrıcalıklar içeriyor. Örneğin belirli bir yaşa kadar bazı vergiler için muafiyet uygulanıyor.

Şahıs şirketi kuran bir kişinin ödeyeceği vergiler arasında damga vergisi, stopaj vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi ve geçici vergi bulunuyor. Eğer kullanıcı bu işten kârlı bir şekilde çıkmak istiyor ise en az 3.000 lira civarında kazanması gerekiyor. Çünkü düşük kazanca sahip bir şirketin zarar etme ihtimali oldukça yüksek.


Şahıs şirketi kurma şartları


Şahıs şirketi kurmak için vesikalık fotoğraf, ikametgâh belgesi, gerekli sözleşme ve belgeler, noterden şahıs imza beyannamesi, noterden muhasebeci vekaleti ve şirket kuruluş bedeli gibi çeşitli belgeler gerekebiliyor. Buna ek olarak en az 18 yaşında olmak gerektiğini de belirtelim.


Şahıs şirketi kurma adımları


Şahıs şirketi kuruluşu birçok girişimci ruhlu insanın merak ettiği bir adım olmakta. Şirket kurmak için yapılması gereken şey gerekli belgeleri aldıktan sonra şirketi kurmak için işlemleri başlatmak. Belgeleri hazırlamadan önce tüm belge gereksinimlerini öğrenmek en doğru karar olacak. Bunun için kullanıcılar hemen MERSİS sistemine girerek şirket kurma adımlarını başlatabiliyor. Bunun yanı sıra şirket kurmaya yardımcı olan kurumlar da bulunuyor. Bu kuruluşların amacı, şirketin hızlı bir şekilde profesyonelce kurulmasını sağlamak.

İlgili Başlıklar